Města
OKRES ZLÍN:
Rozloha: 1030,0km2 (1,31% rozlohy ČR); Rozkládá se na moravsko-slezském pomezí, na rozhraní tří geograficky a folklorně odlišných oblastí - Valašska, Slovácka a Hané. Turisticky je to oblast velmi rozmanitá. Západní částí okresu protéká řeka Morava, jejíž úrodná nížina vytvořila historicky dobré podmínky pro vznik velkých sídel, která dnes tvoří průmyslovou páteř okresu.
Převážná část okresu leží v mírné teplé klimatické oblasti.
Metropolí okresní a zároveň krajskou je město
ZLÍN
Rozloha: 123 km2; poč. obyv.: 82 tis. Za minulého režimu Gottwaldov; město Tomáše Bati, město obuvi nebo také město zeleně, město hokeje - to byla a jsou synonyma pro Zlín - průmyslové podnikatelské centrum střední Moravy, ležící v údolí řeky Dřevnice asi 80 km východně od Brna. Nachází se tu odnože VŠU v Praze a VÚT v Brně.
Průmysl: Baťova podnikatelská tradice a vhodná geografická poloha jsou dva z více faktorů, které ovlivnily skutečnost, že po změně politického režimu v roce 1989 nastal ve Zlíně prudký růst podnikatelsko-obchodních aktivit, které dnes daleko převyšují republikový průměr.
Doprava: Městská doprava se skládá z 21 linek, z nichž převládají ty trolejbusové a zajišťuje ji Dopravní společnost Zlín-Otrokovice. Místní železniční trať do Otrokovic či Vizovic jezdí většinou v hodinových intervalech.
Historie: Původní středověké město bylo připomínáno již r.1322, kdy jej zakoupila královna Eliška Rejčka. Důležitým mezníkem jeho historie byl však r.1894, kdy sourozenci Baťovi založili rodinnou obuvnickou firmu. Po získání výhodných dodávek pro armádu za 1.svět. války došlo ke zcela výjimečnému rozvoji obuvnického průmyslu. Výroba byla organizována dle amerického vzoru. Ve 30.letech zaujímal nejen monopolní postavení ve výrobě obuvi v republice a patřil k předním obuvnickým výrobcům ve světě, ale vyráběl i stroje, nábytek, letadla a další výrobky. Díky růstu a prosperitě firmy i vlivu Tomáše Bati jako starosty města v meziválečném období se stal Zlín moderním městským centrem. R.1915 architekt Jan Kotěra zpracoval plán na výstavbu Baťovy dělnické kolonie. Dalšími architekty spolupracujícími na výstavbě města byli: Le Corbusier, F.L.Gahura (radnice) a Vladimír Karfík; po 2.svět. válce to pak byli Jiří Voženílek a Vlad.Kubečka.
Kulturní zajímavosti: Domky z červených cihel, Karfíkův mrakodrap z let 1936-37, či obchodní dům a plochy zeleně daly městu jedinečný ráz. Dodnes je Zlín výjimečnou ukázkou evropské funkcionalistické architektury.
Kulturní zajímavostí města jsou mimo jiné zlínské filmové ateliéry, proslavené v 60. letech animovanými a trikovými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové.
K dalším jedinečným památkám patří renesančně-barokní zámek s anglickým parkem ve středu města. V zámku se nachází muzeum, kde je expozice cestovatelů Hanzelky a Zikmunda či přehled českého malířství a sochařství 20.století. V budově mrakodrapu je obuvnické muzeum s více než 3000 exponáty obuvi a to jak historické, tak lidové či obuvi různých národů. K nejvyhledávanějším výletním místům patří i secesní zámek a zoopark Zlín-Lešná (s největším pavilonem šelem v zemi), jenž je zapsán v seznamu kulturních památek České republiky. Mezi další památky patří barokně přestavěná tvrz v Malenovicích, či zříceniny Lukov a Brumov. V Kostelci u Zlína se nacházejí lázně s alkalicko-sirnými prameny.
Akce, které do Zlína a okolí přitáhnou nejvíce diváků: Účast zlínských \"Beranů\" v hokejové extralize - hala Luďka Čajky vždy vyprodána; Barum Rallye - konec srpna, hojná účast diváků nadšených pro automobilový sport; Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež - konec května, nejstarší dětský filmový festival na světě - a mnoho jiných.
OTROKOVICE
Jedno z měst nejvíce postižených záplavami r.1997, avšak rychle a pěkně obnovené. Průmyslové město leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice. Zde začíná taky Baťův kanál.
NAPAJEDLA
Město známé chovem koní - anglických plnokrevníků. Okolí města tvoří rozhraní Dolnomoravského a Hornomoravského úvalu na řece Moravě. Nachází se zde barokní zámek s anglickým a francouzským parkem.
VIZOVICE
Hlavní město \"Valašského království\" - spojené se jménem herce Bolka Polívky, známé z historie výrobou nápojů značky Jelínek, ale také pečivem či humoristickým časopisem Trnky Brnky. Moderním podnikem je zde sklářská huť zaměřená na výrobu uměleckého skla. Ozdobou Vizovic je barokní zámek z 18.století s bohatou sbírkou ze života zámecké šlechty a rozsáhlou obrazárnou. Každoročně v srpnu se tu pořádají lidové slavnosti - Trnkobraní, s proslulým pojídáním švestkových knedlíků a ochutnávkou slivovice.
LUHAČOVICE
Perla Moravy, největší moravské lázně uprostřed parků a staveb s prvky moravské lidové architektury. Luhačovické léčivé prameny, z nichž nejznámější je Vincentka, poskytují 14 alkalických kyselek a 1 sirovodíkový pramen. Jsou úspěšně využívány k léčení dýchacích cest, zažívacího ústrojí, žlučníku a žlučových cest, pohybového aparátu a cukrovky. Tvůrcem charakteristických secesních staveb z poč. 20.stol byl architekt Dušan Jurkovič. Ve městě se nachází barokní zámek či muzeum a za městem vodní nádrž užívaná především pro rekreační účely, Luhačovická přehrada.
SLUŠOVICE
Město se proslavilo zejména v 70. a 80. letech 20.stol. tzv.\"slušovickým zázrakem\", kdy se prosperující JZD stalo původcem rozvoje nejen města, ale i okolí. Z této doby pochází i sportovní areál s dostihovou dráhou. Dnes v tomto areálu i golfové hřiště. Hospodářství - \"stát ve státě\" - dělají od každého něco, vystačí si sami.
SLAVIČÍN
R.1860 zde založena koželužna Josefem Pivečkou; později jeho syn Jan zakládá s T.Baťou koželužny ve Zlíně. Nachází se zde barokní zámek.
OKRES KROMĚŘÍŽ:
Rozloha: 799 km2; poč.obyv.:108 tis.; 6 měst, 73 vesnic; řeka Morava. Leží v jihových. části Moravy, převážně na území Hané, ale svými částmi zasahuje i do Valašska a Slovácka. Patří ke klimaticky teplým oblastem. Hospodářství okresu vychází spíše z práce živnostníků, malých, středních a velkých prům.firem, rozličných zemědělských prvoproducentů a také neustále se obohacujícího sektoru služeb.
KROMĚŘÍŽ
30 tis. obyv. Město historických památek, škol umění a kultury, to jsou \"Hanácké Atény\". Kroměříž byla vyhlášena nejkrásnějším historickým městem ČR za r.1997. Komplex historických zahrad a Arcibiskupského zámku byl v prosinci r.1998 zapsán do seznamu svět. dědictví UNESCO. Město je dějištěm každoročních hud. festivalů, výstav, odborných konferencí, sympozií a kongresů.
Díky odklonění dopravy v 19.stol. je železniční spojení reprezentováno tratí navazující v nedalekých městech Hulíně a Kojetíně na hlavní tepny. Hlavní roli sehrává automobilová a autobusová doprava.
HULÍN
Významná železniční doprava, TOS Hulín.
HOLEŠOV
Barokní zámek; zachována tzv. šachová synagoga - kdysi silná židovská obec.
BYSTŘICE p.HOSTÝNEM
Renesanční zámek; Hostýn - poutní místo; pův. keltské hradiště.
OKRES VSETÍN:
Patří k nejhornatějším a nejlesnatějším okresům naší republiky. Rozloha: 1143 km2, 5 měst, 54 obcí (největší - Velké Karlovice); řeka Bečva. Území jádrem Valašska, svérázného kraje s živými lid. tradicemi. Okres je významným rekreačním centrem - Beskydy, Hostýnsko-vsetínské vrchy, Javorníky; Pustevny, Radhošť, Soláň, Velké Karlovice, přehrady Bystřička (jedna z prvních přehrad u nás), Horní Bečva a \"Na Stanoch\" v Novém Hrozenkově. Nacházejí se zde i rybníky Choryňské a Lačnovské - poslední s možností sportovního rybaření. Za zmínku stojí obce, které návštěvníky lákají svými skalními hradbami - Lidečko a Pulčín.
Milovníkům zimních sportů slouží na 70 lyž. vleků. Zvlášť dobře jsou vybaveny lyž. areály ve Velkých Karlovicích - Kyčerka, Machůzky, Soláň, v Novém Hrozenkově Kohútka, Portáš, Horní Bečva, Radhošť a Pustevny, ale i další areály ve Valašské Bystřici, Hutisku Solanci, Vsetíně, Senince či Lužné.
VSETÍN
Město s 30 tis. obyv. Najdeme zde renesanční zámek. Návštěvníkům se nabízí řada rekreačních možností. Vsetín se stal z nevelkého městečka během uplynulého století významným střediskem průmyslu, hospodářského, kulturního a sportovního života. Město je působištěm několikanásobného českého extraligového mistra v hokeji - mužstva HC Vsetín.
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Město ležící na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Je důležitou železniční křižovatkou. Nachází se zde zachovalé městské jádro a 2 zámky. Původně to byla 2 města - Meziříčí a Krásno.
ROŽNOV p.RADHOŠTĚM
Dříve klimatické lázně; V posledních desetiletích se Rožnov pod Radhoštěm proměnil v moderní turistické, kulturní, obchodní a průmyslové centrum. Je městem s nejstarším, největším a nejnavštěvovanějším muzeem lidové architektury ve střední Evropě. Většina objektů muzea má zpřístupněné interiéry. Ve městě se také nachází skokanský můstek s umělým povrchem.
OKRES UH.HRADIŠTĚ:
Rozloha: 992 km2; poč.obyv.: 145 705; 71 obcí, 7 měst. Hlavním tokem je řeka Morava. Klimaticky spadá většina území do teplé oblasti. Pouze malá část Bílých Karpat leží v chladnější oblasti. Území okresu částečně spadá do Moravského Slovácka.
Díky různorodým podnikatelským činnostem je v okrese velice nízká nezaměstnanost - okolo 1,5%.
V okrese se nachází mnoho historických památek a měst s bohatou tradicí. Buchlov - původně královský hrad, Buchlovice - barokní zámek s rozsáhlým barokním parkem, Velehrad - poutní místo úzce spojené s cyrilometodějovskou tradicí a klášter, Vlčnov - Jízda králů - konec května, zámek Nový Světlov, naleziště z období Velké Moravy ve Starém Městě a okolí aj.
V okrese se také nacházejí 3 údajná místa narození Jana Amose Komenského: Uh.Brod, Komňa, Nivnice.
Historie: Okres Uherské Hradiště vstoupil do dějin našich národů zvlášť významně v období slovanského osídlení. Svědčí o tom řada nálezů v četných lokalitách, ale zejména existence jednoho z největších center Velké Moravy na území Starého Města a okolí. Bohatost nálezů nasvědčuje, že ve druhé polovině 9. století se velkomoravská sídlištní aglomerace vyrovnala, ba dokonce i předčila obdobná centra tvořících se feudálních států v západní Evropě. O vysoké řemeslné, ale i duchovní úrovni tehdejších obyvatel svědčí nejen nálezy tavících pecí, nářadí, keramiky, zbraní a šperků, ale také pozůstatky zděné sakrální architektury, které byly odkryty v pěti lokalitách na území okresu. Pro svůj nesmírný historický význam byly vyhlášeny národními kulturními památkami a ve Starém Městě byl na nejvýznamnější lokalitě vybudován Památník Velké Moravy.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Poč.obyv.: 27 400; město festivalů, letní filmové školy. Leží na řece Moravě v Dolnomoravském úvalu. Je jedním ze středisek Slovácka. Nachází se zde Slovácké muzeum, galerie a známé Slovácké divadlo. Je městem nejen historickým, ale i průmyslovým.
Dalšími významnými městy jsou: UHERSKÝ BROD, UHERSKÝ OSTROH aj.